8 روش سرگرم کردن کودکان در زمان کرونا

سرگرم کردن کودکان در زمان کرونا

چگونه کودکان خود را در زمان کرونا سرگرم کنیم؟

سلام و عرض ادب خدمت کاربران محترم وب سایت افرا، سرگرم کردن کودکان در زمان بیماری کرونا!!!

در این مقاله روش هایی خواهیم گفت که به راحتی کودکان خود را در خانه سرگرم کنید و لذت ببرید.

 

 

تا می‌توانید پای صحبت‌های بچه‌ها بنشینید

در اين روزهای بحرانی بیماری کرونا برای سرگرم کردن کودکان تا مي‌توانيد پای صحبت‌های آن ها بنشينيد، به آنها توجه کرده و برايشان وقت بگذاريد و با فراهم کردن فرصت بازی با آنها آرامش را به وجودشان بازگردانيد و اطمينان دهيد که همه‌چيز به‌زودی مرتب خواهد شد.

اين روزها با درگير شدن مردم کشورمان با ويروس کرونا و خانه‌نشينی، کودکان بيش از مواقع ديگر نيازمند عشق و محبت و توجه والدين‌شان هستند، پس سعی کنيد کج‌خلقی‌ها، گوشه‌گيری‌ها و آشفته‌حالی‌ آنها را که ناشی از استرس و اضطرابی است و اين روزها ناخواسته تجربه مي‌کنند، جدی بگيريد تا ان‌شاءا… اين بحران را با سلامت روان سپری کنند.

 

 

سرگرم کردن کودکان در زمان کرونا

 

ساخت کاردستی

انجام کارهای هنری و ساخت کاردستی برای ساعت‌ها مي‌تواند بچه‌ها را مشغول نگه دارد. از ساده‌ترين فعاليت‌ها شروع کنيد. مثلا برای بچه‌های کوچک‌تر نقاشی بکشيد و از آنها بخواهيد تا قسمت‌هايی از نقاشی را رنگ‌آميزی کرده و در بعضی از قسمت‌ها از پولک و خرده کامواهای رنگارنگ استفاده کنند.

براي بچه‌هاي بزرگ‌تر هم ساخت کاردستی با وسايل دورريختنی يا ساخت اوريگامی (تاکردن کاغذ)بهترين گزينه است چون نياز به مواد اوليه آنچنانی ندارد که برای تهيه آن مجبور باشيد منزل را ترک کنيد.

 

 

گوش دادن به کتاب صوتی

با گوش دادن به کتاب‌هاي صوتی بچه‌ها قبل از خواندن کتاب با هنر قصه‌گويی آشنا مي‌شوند. گوش دادن به کتاب‌های صوتی براي بچه‌ها که عاشق شنيدن قصه هستند بسيار لذت‌بخش است.

کتاب‌هاي صوتی زيادي هست که با جست وجو در اينترنت مي‌توانيد به آنها دسترسی پيدا کنيد. همچنين می توانيد در پادکست‌های(رادیوی اینترنتی) کودکان هم جست وجو کنيد.

 

 

کتاب خواندن

اگر چه خواندن کتاب براي بچه‌های کوچک‌تر از ۸سال مشکل است و ممکن است نتوانند بخوانند اما با اين حال کتاب‌های بسياری هستند که فقط با استفاده از تصاوير داستان را روايت مي‌کنند و کودکان را در هر سنی که باشند جذب خود می کنند. اين شروع خوبي براي مهارت خواندن در کودکان است.

اگر به اين کتاب‌ها دسترسي نداريد می توانيد خودتان نقاشی بکشيد و از بچه‌ها بخواهيد براي نقاشی شما داستان‌سازی کنند. بچه‌های بزرگ‌تر را هم تشويق به کتابخوانی کنيد.

در تمام خانه‌ها چند کتاب برای مطالعه پيدا می شود، بنابراين کتابی متناسب با سن و سال کودکان انتخاب و براي مطالعه در اختيارشان قرار دهيد. شايد شرايط پيش آمده بهترين زمان براي شروع کتابخوان کردن کودکان باشد.

 

 

بازی‌های آموزشی رايانه‌ای

اگر فرزندتان به تبلت يا لپ‌تاپ دسترسی دارد با در نظر گرفتن محدوديت زمانی، آنها را تشويق به بازی های رايانه‌ای آموزشی کنيد، البته بازي‌هايی را انتخاب کنيد که علاوه‌بر جنبه آموزشی سرگرم‌کننده هم باشند.

بچه‌ها با بازی از کسالت و بي‌حوصلگی رها شده و سرگرم مي‌شوند، فقط حواس‌تان باشد که زمان زيادی نبايد براي اين کار در نظر گرفته شود.

 

سرگرم شدن در خانه

 

آشپزی کردن

کدام کودک است که بازی با وسايل آشپزخانه را دوست نداشته باشد؟ تقريبا تمام بچه‌ها از آشپزی و بازی با وسايل آشپزخانه لذت مي‌برند. با توجه به سن فرزندتان با آنها به آشپزی کردن بپردازيد.

براي بچه‌های کوچک‌تر پيمانه کردن و اندازه‌گيري را در نظر بگيريد و با در اختيار قرار دادن پيمانه از آنها بخواهيد تا حبوبات و برنج يا ماکارونی‌ها را اندازه‌گيری کنند، اين تجربه‌ای لذت‌بخش براي آنها خواهد بود.

براي بچه‌های بزرگ‌تر هم پخت کيک يا شيرينی‌پزی و درست کردن ژله‌هاي رنگانگ مناسب است.

 

باغبانی کردن

يکي از ساده‌ترين راه‌ها برای آموزش طبيعت و چرخه زندگی به کودکان کاشت بذر است. مقداري خاک، گلدان و تعدادي بذر در اختيار فرزندتان قرار دهيد و طريقه کاشت را به او آموزش دهيد.

همچنين با توجه به نزديک شدن ايام عيد نوروز و شروع سال نو بسياری از خانواده‌ها خود به سبز کردن سبزه براي سفره هفت‌سين اقدام مي‌کنند، فرصت خوبی است تا شما هم به همراه کودکتان برای هفت سين سبزه بگذاريد.
بازی با اسباب بازی برای بچه‌ها در يک بازه زمانی کوتاه مناسب است چون زود خسته شده و آنها را رها می کنند.

براي اين منظور خودتان دست به کار شويد و مانند دوران کودکيتان با آنها اسم فاميل، نقطه بازی، دوز، منچ و شطرنج بازی کنيد.

 

 

خانه‌تکانی

در اين روزهای پاياني سال بيشتر خانواده‌ها مشغول خانه‌تکانی و نظافت خانه‌های خود هستند. يکي از بهترين کارها براي مشغول نگه داشتن کودکان سهيم کردن آنها در انجام کارهای خانه است.

کارهاي سبک مانند گردگيری، تميز کردن کمد اسباب‌بازی‌ها و لباس‌ها، شستن و تميز کردن اسباب‌بازي‌ها و … را به کودکان بسپاريد تا علاوه بر سرگرم کردن، حس مسوولیت پذيری را نيز در آنها افزايش دهيد.

 

 

ورزش کردن

کودکان خود را وادار به تحرک کنيد. اجازه ندهيد که از صبح تا شب بی حرکت جلوی تلويزيون نشسته و کارتون تماشا کنند. از طريق بازي‌هاي مختلف بچه‌ها را به فعاليت وادار کنيد.

مثلا از بازي قايم باشک که از بازی هاي مورد علاقه تمام بچه‌هاست شروع کنيد، يا لی لی کشيده و با بچه‌ها بازی کنيد، بازی دارت هم براي بالا بردن تمرکز کودکان مناسب است يا فوتبال داخل سالن براي اين‌کار از توپ‌هاي سبک و پارچه‌ای استفاده کنيد، انجام حرکات ژيمناستيک و هر حرکت ورزشی ديگري که کودکتان را وادار به تحرک و فعاليت کند.

تهیه شده توسط وب سایت روان شناسی افرا

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *